Jak rozpoznać osobę z nerwicą?

Jak rozpoznać osobę z nerwicą?

Liczne statystyki wyraźnie wskazują na coraz większą skalę problemu dotyczącego występowania u ludzi zaburzeń nerwicowych. Szacuje się, że obecnie ponad 30 % naszego społeczeństwa zmaga się z nerwicą.

Całkiem możliwe, że mamy kogoś takiego w swoim otoczeniu – może nawet jest on członkiem naszej rodziny? Mając do czynienia z człowiekiem cierpiącym na nerwicę należy zdobyć jak najwięcej informacji na temat jego choroby, tak by wiedzieć jak zachowywać się w stosunku do takiej osoby. Poza tym, jeżeli zrozumiemy istotę problemu, będziemy bardziej potrafili wczuć się w położenie chorego oraz okazać mu zrozumienie i więcej cierpliwości.

Okazuje się, że nastawienie otoczenia w dużym stopniu rzutuje na samopoczucie i przebieg objawów u nerwicowca. Warto więc zatroszczyć się o to, aby taki człowiek czuł się przez nas akceptowany i rozumiany.

Wbrew pozorom, wcale nie tak trudno jest rozpoznać osobę z nerwicą. Jej cechy charakterystyczne to: bojaźliwość ( i to często taka, która z naszego punktu widzenia jest bezpodstawna), skłonność do zamartwiania się, niskie poczucie własnej wartości, a niejednokrotnie także widoczne tiki nerwowe.