Alkoholizm

O zgubnym wpływie alkoholu na cały organizm wie każdy. Nie każdy jednak wie, że jest od niego uzależniony. Kiedy mówimy o uzależnieniu? Poniżej przedstawiamy charakterystyczne objawy uzależnienia od alkoholu. a) Silna potrzeba spożycia alkoholu – głód alkoholowy.

b) Niekontrolowane picie alkoholu na przykład nie wyobrażasz sobie dnia bez takich trunków. c) Spożycie alkoholu w celu zapobiegania alkoholowemu zespołowi abstyncyjnemu. d) Zauważasz u siebie objawy abstynencyjne: drżenie mięśniowe, nudności, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia snu, wzmożona potliwość, wysuszenie śluzówek, bezsenność, biegunki, wymioty, tachykardia. e) Zwiększanie dawek alkoholu – zmieniona tolerancja na alkohol.

Chcąc uzyskać pożądany efekt, musisz spożywać coraz więcej alkoholu. f) Zaniedbywanie pracy, swojego hobby i rodziny. g) Nagminne spożywanie alkoholu mimo wiedzy o jego zgubnych skutkach dla zdrowia. Lekarze, którzy zajmują się osobami uzależnionymi od alkoholu podkreślają, że jeżeli zauważysz u siebie, co najmniej 3 objawy wyżej wymienione to najprawdopodobniej jesteś już uzależniony od alkoholu.