Nie jest łatwo wykonać solidną konstrukcję dachu, natomiast dobra firma budowlana na pewno poradzi sobie z takim wyzwaniem. Przede wszystkim, trzeba pamiętać o kilku najważniejszych składowych takiej konstrukcji dachu – w przypadku dachów skośnych niezbędne okażą się między innymi drewniane łaty.
To bowiem właśnie one, wraz ze współpracującymi wraz z nimi tak zwanymi kontrłatami, zapewnią prawidłowe funkcjonowanie całego pokrycia dachowego. Dobre wykonanie łat sprawi także, że sam dach będzie mógł się ładnie prezentować – a przecież nie bez powodu mawia się, że to właśnie dachy są niejako wizytówkami naszego domu.
W związku z tym warto wiedzieć, jak najlepiej jest zamontować łaty dachowe i jak się zabrać za cały ten proces. W ten sposób będziemy mieli pewność, że wszystko jest w jak najlepszym porządku, a w razie konieczności będziemy mogli także skontrolować prace robotników.
Najważniejsze zasady montażu łat dachowych
Przede wszystkim należy wiedzieć, w jakim momencie tak w zasadzie powinniśmy przystąpić do montażu łat dachowych. Według ekspertów, taki montaż należy wykonać zaraz po montażu wstępnego krycia, a do tego wcześniej trzeba także odpowiednio wykonać i wykończyć przewody kominowe.
Przy montażu łat dachowych w zasadzie kluczowe jest, abyśmy pamiętali o dobrym przekroju łat – zależy on między innymi od tego, pod jakim kątem nachylony jest dach, ale także od tego, jak ciężka jest warstwa wykończeniowa. W wielu przypadkach nie sprawdzi się więc najbardziej popularny przekrój lat, a my musimy skorygować to w oparciu o wspomniane czynniki.
Dużą pomocą jest tutaj fakt, że bardzo często wszystkie potrzebne informacje dotyczące przekroju łat dachowych znajdziemy u samego źródła, czyli u producenta, od którego zdecydowaliśmy się kupić dane pokrycie dachowe.